Wall Street-bloggen

Daniel Kederstedt

Daniel Kederstedt

Iphone4 lanserades för mer än ett år sedan och när dess uppföljare Iphone5 idag ska presenteras mullrar bloggarna med rykten, allt kryddat av expertutlåtande om vad den nya nallen ska innehålla.

Vad som det inte pratas så mycket om är däremot Apples aktie som uppvisar en del udda inslag.

Visserligen pressas företaget likt många andra av de dåliga ekonomiska tiderna men Apple anses av många också vara extremt motståndskraftigt då dess konsumenter är väldigt trogna.

Strax efter att Steve Jobs lämnat vd-posten och ersatts av Tim Cook steg Apple men började därefter rasa och ligger inför dagens öppning på 374:60 dollar. Det är långt ifrån nivåerna på strax under 415 dollar som Apple rörde sig på omkring den 20 september.

Under de två senaste veckorna har aktien fallit 8 procent, att jämföra med S&P500-index som fallit 6 procent. Det är i sig uppseendeväckande, resonerar bland annat Brian White, analytiker på Ticonderoga Securities.

– Under de senaste fyra åren har Apples aktie alltid lyft under de två veckorna som föregår ett stort Iphone-event. Det var då man såg det stora lyftet, skriver han i ett investerarbrev och pekar på att Apples aktie har lyft närmare 6 procent högre än S&P500 inför varje stort Iphone-släpp.

Dagens presentation väntas helt och hållet ledas av Tim Cook. Steve Jobs ryktas (med betoning på ryktas) dock kunna dyka upp för att göra honom sällskap på scenen.

Fler bloggar