Wall Street-bloggen

Daniel Kederstedt

Daniel Kederstedt

Kvinnorna utgör 47 procent av den amerikanska arbetsstyrkan – inom finansindustrin är de i majoritet. Likväl är de ytterst dålig representerade inom toppleden på Wall Street då männen sitter på 83 procent av de tyngsta posterna.

Statistiken blev knappast bättre tidigare i veckan när Shellie Krawcheck, som med jämna mellanrum har kallats för Drottningen av Wall Street, återigen tvingades bort från ett finansföretag. För tre år sedan visades hon dörren av Citigroups vd Vikram Pandit, i tisdags fick hon gå från kapitalförvaltningen hos Bank of America sedan meningsskiljaktigheter uppstått med den pressade vd:n Brian Moynihan.

Shellie Krawcheck utgör det senaste tecknet på att kvinnor som tar sig till Wall Streets finrum men också relativt fort petas. Enligt en undersökning som analysföretaget Catalyst gjort framkommer det att kvinnorna i finansmeckat står inför tre gånger så hög risk som männen att förlora sin tjänst när nedskärningar ska till.

– Det är tråkigt att vi ser ytterligare en högprofilerad kvinna lämna Wall Street. Vad säger det till andra kvinnor som arbetar på en hög nivå inom industrin. Hur kan de inte undra vad det betyder för dem? undrar Jane Newton, kapitalförvaltningschef på Atlantic Capital till Financial Times som även rapporterar att Shellie Krawcheck själv ska ha tagit petningen som att den var rent affärsmässig och inte könsbaserad.

Antalet kvinnliga toppchefer på Wall Street har ökat från 15,7 procent vid millennieskiftet till 17 procent i år – en utveckling som får kallas rent utav dålig. Särskild som flera företag faktiskt försökt arbeta aktivt för att få till en förändring.

Ett av dem är Goldman Sachs som sedan några år tillbaka lanserat ett program för att locka tillbaka kvinnor som lämnat branschen men som har potential att bli toppchefer. Att programmet har haft en tveksam effekt är tydligt. Under de senaste två åren har Goldman Sachs utsett 200 nya partners, av dem var bara cirka två dussin kvinnor, enligt Financial Times. I dagsläget har företaget 62 partner av kvinnligt kön jämfört med tolv från 1999.

En undersökning som presenterades på fjolårets Wall Street Women Forum visade för övrigt att cirka 75 procent av kvinnorna upplever att de har samma eller försämrade möjligheter att göra karriär som för tre år sedan. Många känner sig hindrade i sin utveckling – något som 2010 ledde till att just Goldman Sachs stämdes för att könsdiskriminering.

I dagsläget leder enbart en kvinna en stor finansinstitution i USA. Det är Beth Mooney som basar över KeyCorp – en av de största regionala bankerna i USA men inte tillräckligt stor för att ta sig in på listan över de 20 största finansföretagen.

Bland övriga toppchefer inom finansmeckat återfinns Morgan Stanleys finanschef Ruth Porat, JP Morgans kapitalförvaltningschef Mary Erdoes, Goldman Sachs råvaruchef Isabelle Ealet och Blackrocks finanschef Anne Marie Petach.

Fler bloggar