Daniel Kederstedt
Målet om 32-35 dollar per aktie har slopats. Istället har det skruvats upp cirka 30 procent till 42-45 dollar. Det är inte bara den högsta justeringen sedan it-bubblan för elva år sedan – det är dessutom en nivå som innebär att LinkedIn anser sig vara värt 88 gånger sina inkomster.
Rimligt?
You tell me.
Affärspressen i USA tycker i alla fall inte så och har idag matat ut artikel på artikel om en it-bubbla i varande med anledning av att LinkedIns uppskruvningen inför morgondagens förväntade notering.
Företaget – som med lite god vilja kan ses som affärsvärldens svar på Facebook – är av flera aspekter intressant. Den främsta anledning är dock att det är det första av flera it-företag som realiserar tankarna på att ta sig in på börsen.
I kön återfinns bland annat Twitter, Foursquare, Groupon och Facebook. Det sistnämnda företaget, som av vissa värderas till hisnande 100 miljarder dollar, ska för övrigt nyligen ha träffat bankrepresentanter för att förbereda sig för en notering. Denna var tänkt ta vid först 2012 men ryktas nu kunna ske redan i år.
Wall Street Journal har föredömligt nog granskat alla börsnoteringar på 2000-talet för att hitta liknande justeringar av ett noteringspris som det LinkedIn precis har gjort. Det visar sig att vi måste gå tillbaka till år 2000 för att hitta tre exempel.
1: Palm: Skulle ha tagit 14-16 dollar per aktie men ändrade några veckor senare priset till 30-32 dollar per aktie. Det var en ökning om 107 procent. När Palm väl noterades gick aktierna än högre, för 38 dollar styck. Palm köptes förra året av Hewlett-Packard för 5:70 dollar per aktie.
2: Selecta Inc: Skulle ha tagit 9-11 dollar per aktie men skruvade lite senare upp priset till 23-25 dollar per aktie – en ökning med 140 procent. Aktierna gick dock för 30 dollar när företaget väl noterades. Idag säljs de för strax över 5 dollar styck.
3: Arrow Point Communications: Skulle noteras för 15-17 dollar per aktie men priset höjdes snabbt 30-32 dollar – ett lyft med 94 procent. Strax efter noteringen såldes Arrow Point till Cisco för 143 dollar per aktie. Idag är företaget avnoterat.