Daniel Kederstedt
Jag vet inte om ni noterade vad som hände igår men om inte så kommer här en liten kort sammanfattning.
Rekord 1: Dow Jones klättrade 0,7 procent och slutade på 11,755.44 – den högsta nivån sedan den 11 augusti 2008.
Rekord 2: S&P500 lyfte 0,9 procent och slutade på 1285.96 – en nivå som indexet inte varit upp på sedan den 28 augusti 2008.
Rekord 3: Nasdaq drog upp med 0,75 procent för att landa på 2737,33 – den högsta nivån på mer än tre år, eller sedan den 7 december 2007.
Skälen till trippelnoteringen stavas framför allt den dämpande skuldoron i Europa och att centralbanken Federal Reserve matade ut sin regionala konjunkturrapport, Beige Book, vilken visade att ekonomin expanderade i en någorlunda hyfsad takt.
Så vad är att vänta av dagen? Nya rekordnoteringar?
Jag är just nu i färd med att (fegt nog?) fundera på att dra på mig säkerhetsbältet. Eller åtminstone hålla i det, redo att rent bildligt talat slita på mig det om så skulle behövas. Det är åtminstone i den inledande handeln upplagt för en nedgång med tanke på den statistik som såväl har som ska matas ut idag. Värt att notera är dock att Spanien under dagen sålt obligationer med ett positivt resultat.
Bland dagens statistik:
Klockan 14.30 svensk tid släpptes nya siffror över antalet nyanmälda arbetslösa under årets första vecka. En uppgång var att vänta, från 409 000 veckan dessförinnan till 415 000. Resultatet blev större än så – en ökning till 445000.
Samma tid redovisades USA:s handelsbalans för november. Förväntningarna skvallrade om negativa siffror – en uppgång från 38,4 miljarder dollar i oktober till 41 miljarder dollar – men kom på skam med en siffra på 38,3 miljarder dollar.
Idag släpptes dessutom december månads producentprisindex, en beräkning på företagskostnaderna. Här förväntades det innan börsöppning en uppgång på 0,8 procent – denna landade på 1,1 procent.
Under dagen kommer också USA:s finansdepartement att sälja 30-åriga obligationer till ett värde av 13 miljarder dollar. Resultatet väntas strax efter klockan 19 svensk tid.
Rapport att hålla koll på: Intel lämnar sina siffror för det fjärde kvartalet, strax efter börsens öppning.