Adam Erlandsson om digitala trender

Adam Erlandsson

Adam Erlandsson

BETALNINGSVILJA Iphoneägare är benägna att betala för att fylla sina telefoner med innehåll. Enligt undersökningsföretaget Mediavision har fler än 60 procent av de svenska Iphone-innehavarna betalat för en applikation till sin telefon de senaste tre månaderna.

Mediavision har tidigare kommit fram till att det finns omkring en halv miljon Iphoneägare i Sverige. Omkring 300 000 svenskar har alltså betalat för ett mobilspel eller ett program till sin mobiltelefon under det senaste kvartalet. Åk fem år tillbaka i tiden och berätta det för en vd på valfri mobiloperatör och du skulle få ett självsäkert ”Jag visste väl det!” som svar.

Problemet är att han hade räknat med att stå för majoriteten av den marknaden själv. Berätta för samma vd att mobiloperatörerna varken spelat någon större roll i utvecklingen och inte får något annat än indirekta inkomster från explosionen på app-marknaden och du lär få se ett både förvånat, och förskräckt ansikte. Det är ju mobiltillverkaren som skapat och underhåller marknaden, i det här fallet en mobiltillverkare som inte hade sagt ett knyst offentligt om sina mobilplaner för fem år sedan utan var mest kända för sina datorer och mp3-spelare.

Det är svårt att tänka sig hur marknaden för mobilspel och andra appar hade sett ut om inte Apple gått in och förändrat spelreglerna. Att 300 000 svenskar skulle gått in på Telias, eller någon av de andra operatörernas, Programbutik version 5.0 och handlat känns knappast troligt.


I rapporten konstaterar
Mediavision också att 23 procent av Iphone-innehavarna abonnerar på någon form av strömmad musiktjänst i sin telefon. I brist på konkurrens torde det gå att översätta direkt på Spotify. Om siffrorna stämmer skulle det innebära att omkring 115 000 svenskar med Iphone är betalande användare av musiktjänsten. I reda pengar handlar det om drygt 130 miljoner kronor i årliga intäkter för musiktjänsten, bara från Iphoneägare. Mediavision har inte undersökt hur det ser ut på de andra mobilplattformarna som Spotify fungerar på, Symbian och Android.

Det hade varit intressant att se hur väl Mediavisions uppskattningar stämmer med Spotifys verkliga siffror, samt hur det ser ut på musiktjänstens andra marknader. På pappret är ju mobil tillgång till tjänsten ett utmärkt incitament för gratisanvändare att börja betala.

Fler bloggar