Adam Erlandsson om digitala trender

Adam Erlandsson

Adam Erlandsson

UPPSLAGSVERK Microsoft har beslutat att dra ur pluggen på uppslagsverket Encarta från den 31 oktober i år. Satsningen höll därmed i 16 år, en ganska ansenlig ålder om man tänker på det.

Encarta debuterade i samma vända som cd-rom-tekniken så smått började dyka upp i våra datorer för drygt 15 år sedan.

Jag minns att jag tyckte att det känndes som framtiden förkroppsligad; Ett uppslagsverk på en enda skiva, med både ljud och rörlig bild. Det var något helt annat än Nordisk Familjebok som stod i bokhyllan.

Samma aha-upplevelse fick jag några år senare, när jag för första gången bekantade mig med internet. Ny teknik kan ha den effekten på en.

Microsoft försökte också anpassa sitt uppslagsverk till den nya verkligheten och ta steget från cd-rom till internet. Men Encarta lyckades aldrig riktigt stå emot trycket från Wikipedia, eller för den delen Encyclopedia Brittanica.

I en FAQ på Encarta-sajten konstaterar Microsoft att ”the category of traditional encyclopedias and reference material has changed” och att ”people today seek and consume information in considerably different ways”.

Kort sagt: Wikipedia har förändrat vår syn på uppslagsverk och Google har förändrat hur vi söker upp informationen.

Fler bloggar