Neuraths börsblogg

Carolina Neurath

Carolina Neurath

Snart kan ett nytt och oberoende ratinginstitut i Europa bli verklighet – inte en dag för tidigt. Det är något som bankvärlden just nu skriker efter.

I Norden råder nu en tilltagande irritation över de amerikanska ratinginstituten. Flera danska banker har redan klippt banden till de mäktiga, hemlighetsfulla instituten. Liknande diskussioner förs i de svenska bankpalatsen, även om det varje gång har landat i att det är säkrast att hålla sig lugn. Ingen vill göra sig osams med någon som närmast besitter makt att avliva en verksamhet över en natt. Just nu inväntar alla banker spänt en dom från Moody’s, som är i sitt slutskede i massgranskningen av nordiska banker.

De tre privata, vinstdrivande företagen Moody’s, Standard and Poors och Fitch har uppnått rollen som domare på den globala kreditmarknaden. Domar från den amerikanska trion kan direkt påverka räntan som länder och företag i hela världen får betala på sina lån – men i slutänden även privatpersoner.

Ratinginstituten spelade en huvudroll  i finanskrisen. De gav länge det högsta betyget, AAA, till de ödesdigra bostadslån som Wall Street-bankerna paketerade ihop och döpte till värdepapper. Likaså åtnjöt isländska misskötta banker länge ett uppenbart oförtjänt toppbetyg.

Ratinginstituten verkar därför på senare år ha velat visa sin mer hårdföra sida. Många politiker i Europa har efterlyst ett nytt europeiskt oberoende kreditinstitut (visserligen sannolikt med någon vision om bättre betyg för länder och banker).

Strategikonsultföretaget Roland Berger är nu i startgroparna och letar finansiärer till ett helt nytt europeiskt ratinginstitut. Flera europeiska investerare har redan utlovat sitt stöd till det nya oberoende företaget.

– Tanken med det nya kreditvärderingsinstitutet är att erbjuda ett trovärdigt europeiskt alternativ, säger Jan Beckeman, partner på Roland Berger, som anser att ett kreditvärderingsföretag ska fungera helt oberoende.
Att få banker att uttrycka sitt stöd för ett nytt oberoende ratingsinstitut på den konkurrensfattiga marknaden blir nog lätt. Men att bygga upp samma mäktiga ställning som den USA-baserade trion kommer nog ta tid.

Det råder en enighet bland investerare och banker att det behövs oberoende bedömare av kreditmarknaden. Finansiell styrka i ett bolag kan alltid mätas med olika mått. Just nu är till exempel Handelsbanken en av de svenska banker som riskerar att få sitt kreditbetyg sänkt med flest steg av Moody’s.
Samtidigt har Bloomberg gjort en sammanställning över världens finansiellt mest starka banker, räknat på ett antal olika nyckeltal. På den listan kan Handelsbanken stoltsera med en hedersvärd tioende plats, medan SEB hamnar på nummer 19.

Inte helt i linje med Moody’s varning, med andra ord.


Klicka på bilden för att se hela diagrammet
(Bloomberg)

Jag började skriva om ratingsinstituten här förra veckan. Ämnet engagerade många som är oförstående inför Moody’s hot.

Fler bloggar