Carolina Neurath
I Telia Soneras jakt på nya styrelseledamöter är det ett ord som ekar från alla håll: CSR-kunskap. Nu behövs expertis om etik och hållbarhet i styrelsen. Det låter fint. Men den viktigaste egenskapen som krävs verkar ingen ropa efter: orädda personer som vågar ställa obekväma frågor.
Det var under Telia Soneras dramatiska fredag förra veckan som finansmarknadsminister Peter Norman klargjorde att det inte räckte med att byta någon enstaka styrelsemedlem. I stället ska i praktiken hela styrelsen nu kastas ut.
LÄS MER: Nyberg avgår
Från många håll ropas efter CSR-expertis (Corporate Social Responsibility) till Telia Soneras styrelse. Det har även öppnats för att en statlig representant kan behöva väljas in. Erfarenheterna som står på cv:et verkar vara det primära när drömkandidaterna ska presenteras.
Jag har ändå svårt att tro att det var bristen på CSR-kunskap (etik- och hållbarhetsfrågor) som gjorde att Telias nuvarande styrelse undvek frågor om hur affären i Uzebekistan gick till. Jag gissar att de flesta i styrelsen kände till att man inte får muta sig till affärer.
LÄS MER: Mejl, miljarder och misstänkta mutor
Att få in mer CSR-kunskap är bra om det innebär att den typen av frågor lyfts högre på agendan. Men den kanske viktigaste egenskapen en styrelsemedlem behöver i ett sådant här bolag är en stor dos integritet. Telia Sonera behöver nya orädda styrelsemedlemmar som vågar ställa obekväma frågor.
Bolagets avgående vd Lars Nyberg har beskrivits som en hårdför företagsledare med amerikansk ledarstil som ser till att omges av ja-sägare. Sådana toppchefer, som få vågar ifrågasätta, finns det gott om i näringslivet.
Inte heller är en statlig representant i styrelsen någon garanti för att Telia Sonera blir ett helyllebolag som sätter etik framför lönsamhet. Det visar inte minst statens agerande under de senaste åren.
Peter Norman tyckte det räckte med att vid två olika tillfällen ställa frågan: om allt var okej ”i de här områdena”. Just den frågan lyckades säkert några styrelsemedlemmar också få ur sig mellan kaffedrickandet på styrelsemötet. Check. Så kunde man gå vidare i dagordningen. Följdfrågor verkar ha uteblivit, som: ”hur kan vi försäkra oss om att våra affärer i ett av världens mest korrupta länder går rätt till?”
LÄS MER: Ägare kritiska till Telias version
Att våga ställa kritiska frågor är särskilt viktigt när allt ser ut att gå spikrakt uppåt. Men det är många ledamöter som verkar sakna den kritiska inställningen. Det har vi sett flera exempel på.
Som när numera likviderade HQ Bank sommaren 2007 presenterade ett rekordresultat. Då ställde ingen den enkla frågan om hur banken tjänar pengar. Svaret hade lytt ”i första hand på en spekulativ tradingverksamhet, som just nu börjar bli farligt svårhanterad och går mot sitt första förlustkvartal sedan starten 1994.”
Ett tips till Telias valberedning är att se till att byta ut ja-sägarna. I HQ:s fall kom det till slut in en styrelsemedlem, Catharina Lagerstam, som vågade ifrågasatta etablerade sanningar.
Det är precis vad Telia Sonera behöver.