Berglunds bira

Thomas Berglund

Thomas Berglund

”Nya” Bar Centrals Tankovna ska garantera att ölet alltid är färskt.

Vår förtjusning i busfärsk Pilsner Urquell har säkert inte undgått bloggens läsare. Ofiltrerad och opastöriserad, direkt från bryggeriet i Tjeckien. Måhända inte heller att vi gärna njuter denna gudomliga dryck på Krogen Soldaten Svejk. Nu öppnar sig nya möjligheter för alla som är inne på vår linje. Bar Central, sedan tre år en institution vid Nytorget, har i dagarna öppnat en systerkrog på Birger Jarlsgatan 41. Det är Restaurang Museets gamla lokaler som nu helt har stajlats om. Här har man installerat en Tankovna, en tankanläggning som garanterar att det färska ölet aldrig möter syre från det att det lämnar bryggeriet i Plzen till det att ölglaset ställs fram.

Det nybryggda ölet, som är filtrerat men opastöriserat, når sin slutdestination inom 24 timmar och måste förbrukas inom tre veckor efter leverans och inom fem dagar efter första hällningen. Ölet har kvar alla smakaromer som försvinner vid pastörisering, men blir mindre känsligt i och med att jästen filtrerats bort. Det vankas alltså färskt öl alla dagar i veckan och alla ska dessutom kunna se vilket datum tanken fylldes på.

– Att kunna servera det precis som det smakar när det lämnar bryggeriet och med samma typ av upphällning som i Tjeckien är en helt ny grej i Sverige, hävdar Robert ”Boban” Rudinski, Bar Centrals krögare.

BarCentral

Pilsner Urquell på tre olika sätt. I bakgrunden Rickard Svensson, SABMiller Sverige. Öljätten tog över den tjeckiska nationalklenoden 2005.

På Bar Central hälls pilsnern upp i glas som håller en temperatur på fyra grader, precis som ölet. Och tre olika upphällningar ger faktiskt tre olika smaker, det har vi testat och kan härmed intyga.

• Na Dvakrát (krispig) är det vanligaste sättet att servera Pilsner Urquell internationellt. Först hälls själva ölet upp. Cirka 3,5 cm skumkrona, som hjälper till att hålla ölet krispigt, adderas sedan på slutet.

• Hladinka (len), är det mest traditionella sättet att servera pilsner i Tjeckien. Skumkronan hälls först och sedan fylls glaset gradvis från botten. Ser ut ungefär som Na Dvakrát, men är mjukare och rundare i smaken.

• Mliko (mjölkig), är en en skumbaserad pilsner som ger en rund och krämig sötma och traditionellt avnjuts mot slutet av kvällen. Ett radikalt annorlunda sätt att servera pilsner som inte bara ser häftigt ut, utan även har en helt unik smak. När glaset ställs på bordet är det helt fyllt av skum som sakta ”smälter ner”.

Enligt krögaren Boban Rudinski är tanken att ta konceptet bakom Bar Central ett steg till. Köket blir östeuropeiskt med medelhavsinfluenser. Många på den gamla menyn blir kvar, med det blir även en hel del nytt, bland annat soppor. Inte för att vi begriper varför, men vinlistan kommer också att växa…

Om bloggen


Berglunds Bira handlar huvudsakligen om öl.
Recensioner av nya brygder kommer att blandas med branschnyheter och trendspaningar. Intresset för kvalitetsöl har formligen exploderat de senaste åren och nya små hantverksbryggerier slår upp portarna i stort sett varje månad.
Förutom öl kommer bloggen också att ge utrymme åt akvavit, vodka, whisky, rom och andra ädla drycker (samt understundom alkoholfria alternativ).

Det enda som är helt säkert att bloggen aldrig kommer att handla om vin.

Thomas Berglund har varit med länge på Svenska Dagbladets redaktion. Han har tjänstgjort som redigerare, nattchef och reporter och med åren har passionen för god öl bara vuxit.
Du är välkommen att kontakta honom om tips, egna funderingar eller annat som rör bloggen på mejladressen thomas.berglund@svd.se.
Fler bloggar