Thomas Berglund
Vi efterlyste fler pubar i Stockholm som serverar Real Ale och här kommer två till: Bull and Bear på Birger Jarlsgatan är ju ganska självskriven i sammanhanget eftersom det är en ”systerpub” till Queens Head. Båda ägs för övrigt av Åbro och ingår i en kedja av kvalitetspubar, eller ”gastropubar”, över hela landet.
The Bull and Bear Inn vid Stureplan var faktiskt den första puben som den svenska öljätten öppnade redan i början av 90-talet. Sedan kom Brygghuset i direkt anslutning till bryggeriet i Vimmerby, som följdes av Black Lion Inn i Norrköping, Green Lion Inn i Malmö samt Queen’s Head i Stockholm och Horse and Hound i Linköping. Samtliga serverar naturligtvis Åbros egna brygder, men utbudet av andra svenska, brittiska, belgiska och amerikanska kvalitetsöl, ofta från små bryggerier, är väldigt ambitiöst. Ett tydligt tecken på att Åbros ägare brinner för en god och bred ölkultur, och inte bara intresserar sig för sina egna affärer.
Ytterligare en pub i Stockholm som erbjuder handpumpad öl är relativt nyöppnade The Churchill Arms i hörnet Tulegatan/Rehnsgatan. Den står därmed högt på listan över tänkbara mål nästa gång strupen ropar efter en Real Ale.