Susanna Baltscheffsky
När glödlampor inte längre får tillverkas i EU kommer med all sannolikhet försäljningen av lågenergilampor att öka markant.
Den som har läst SvD i dag har fått lite mer information om hur EU:s avveckling av glödlampan kommer att gå till. Något som inte står i artikeln är mer om hur Sveriges förbud mot kvicksilver egentligen rimmar med att samtidigt öka behovet av lågenergilampor – som ju innehåller en liten mängd kvicksilver.
Den 1 juni i år börjar ett generellt förbud mot kvicksilver att gälla i Sverige. Det innebär att vare sig själva ämnet eller varor med kvicksilver i får användas eller säljas på den svenska marknaden efter det.
Men det finns undantag: vissa användningsområden som regleras av gemensamma EU- direktiv till exempel ljuskällor, batterier och fordon. Därför är lågenergilampor med kvicksilver i fortfarande tillåtna att sälja i Sverige även efter den 1 juni.
Den som vill läsa mer om avvecklingen av glödlampor hittar information på energimyndighetens hemsida, på kemikalieinspektionens hemsida, på belysningsbranschens hemsida, eller på lampinfo.nu