Kristin Lundell
Idag verkar vara den officiella första-dagen-efter-semestern i Sverige. Men vi väntar med att sammanfatta sommaren, det finns ju stora chanser att Band of Horses gör sommarens allra bästa konsert i Göteborg om en vecka. Istället tar vi och ser fram emot några av höstens roligheter. För närvarande ser jag mest av allt fram emot:
– Mad Men säsong tre. Nu bara tretton dagar kvar. Woo-hoo! Med tanke på att säsong två var bättre än säsong ett så måste ju detta bli ytterligare en succésäsong. Förhoppningsvis får den mig att glömma att jag inte kunde åka och träffa skådisarna i LA i juni. Årets mest irriterande grej. Men förhandsbilderna från MM är hur fina som helst. Det blir super det här.
– 500 Days of Summer. Årets Garden State-film kommer i oktober.
– Wes Anderssons nya film The Fantastic Mr Fox med Jarvis Cocker i en av (små)rollerna (om han nu inte blev bortklippt eller hur det var).
Och så nya skivor från Air, Jamie T, Theodor Jensen med flera med flera med flera. Ingen ska gå utan musik i höst. Nu kör vi igen.