Nöjesbloggen

Kristin Lundell

Kristin Lundell

Idag träffade jag Per Gessle. En väldigt trevlig och ödmjuk karl. Vi diskuterade Ólafur Arnalds (jag var lite mer positiv än han), pratade om Justice-dokumentären (han ska köpa dvd:n när den släpps) och bytte skivtips (jag tipsade bland annat om Fleet Foxes och Last Shadow Puppets. Per ska maila sina tips ikväll). Om två veckor släpper mannen som kommit att bli synonym med svensk sommar skivan, Party crasher, ett album som inte alls låter särskilt mycket Per Gessle (det tog han som en komplimang). Det är snarare en syntslingat 70-tals diskoinfluerad skiva där han i några spår till och med kryper ner under r’n’b-täcket. Och det låter glatt och hittigt. Trallvänligt. Det kommer ni att få höra själva när den dagen kommer. Mr Hitmaker har (såklart) skrivit ytterligare en skiva med radiohittar. Han är förresten uppe i över 500 låtar vid det här laget.

Resten av dagen har jag lyssnat på Jóhann. Och glatt mig åt att Jamie Lidell ska vara förband till Sir Elton i december. Balans är a och o här i livet.

Och så slutligen en liten treat för alla Mad Men-fanatiker där ute. Homer Simpson goes den bästa teveserien på år och dagar. Underbart.

<a href='’ href_cetemp=’ ’>

Fler bloggar