Nöjesbloggen

Kristin Lundell

Kristin Lundell

Det sägs ju att skivbranschen är i kris. Men jag tycker att den verkar må riktigt bra just nu. I alla fall om man ska se till kvalitén på albumen som släppts den senaste tiden (att det sedan ges ut så mycket skivor för att artisterna ska få en anledning att åka på turné och tjäna lite pengar är en femma vi struntar i nu). Jag kan inte minnas när jag senast hade så otroligt mycket bra skivor att lyssna på. Jag har för många bra skivor och för lite tid. Nu har halva helgen gått och jag ska lyssna på följande nya album:

Kents Tillbaka till samtiden som chock-släpptes igår – hela fem dagar innan utsatt releasedatum. Efter tre lyssningar är jag inte övertygad om att det är en fem-getingar-skiva som Expressen slog till med. Snarare en fyra på tärningen. Fast det är möjligt att den växer till sig något. Efter första lyssningen var den en trea men nu på tredje lyssningen har jag höjt ett snäpp. Jag tror dock att jag kommer att stanna där. Kent verkar ha gått tillbaka till att vara Sveriges Depeche Mode efter en sejour som Sveriges U2.

Radioheads In rainbows som jag köpte igår för åtta pund. Shit vad svårt det var att bestämma vad man skulle betala för skivan. Jag nöjde mig med åtta pund eftersom jag faktiskt inte gillat Radiohead sedan mitten av 90-talet. Efter en lyssning på skivan är jag inte alls överens med DN:s recensent som gav den en femma om jag inte minns fel. Mama mia. Den här veckan regnar det visst toppbetyg. Jag måste dock lyssna på skivan minst fyra gånger till innan jag fäller ett omdöme. Som det är nu tycker jag att den var ganska trist.

The Hives The Black and White Album. Har jag hittills ingen uppfattning om.

Beiruts The flying club cup har jag bara lyssnat på en gång hittills men: oooh så vacker den är. Den är betydligt poppigare, och mindre balkansk (är det ett ord?), än hans tidigare skivor.

Ferraby Lionhearts Catch the brass ring. Oh jag älskar den! Ferraby Lionheart är den bästa artist jag sprungit på på länge.

Mellan allt det här ska jag också lyssna på A Mountain of One, Baby Dee och singel- och demo-samlingen från Vashti Bunyan. Det går då rakt inte att ha vax i öronen den här helgen.

Fler bloggar