Nöjesbloggen

Kristin Lundell

Kristin Lundell

Scarlett Johansson sjöng Just like honey (som ju var med i Lost in Translation-filmen) på The Jesus and Mary Chain-återföreningen på Coachella i helgen. Undrar vad jag helst hade sett: duetten mellan Kate och Pete, Kirsten och Razorlight (fast den finns nog bara i teorin än så länge) eller Scarlett och TJAMC. Eller det var faktiskt ingen svår fråga. Scarlett och TJAMC såklart.

Jag önskar verkligen att någon festival kunde boka Spiritualized i sommar. Det kommer ju en ny skiva i höst så visst borde Jason Pierce (jag är osäker på om han just idag tisdagen den 1 maj 2007 har några fasta bandmedlemmar eller inte) vara inrepad på nya låtar! Och gamla också såklart. Undrar vilken skådis som borde sjunga med Jason Spaceman. Christina Ricci kanske. Fast det känns inte som ett klockrent förslag. Ska avbryta min inför Bloc Party-lyssning och spela Spacemen 3.s Playing with fire. Då kanske skådisförslagen trillar in.

En rolig sak är att det verkar ha varit väldigt många som somnade under Jóhann Jóhannssons konsert i lördags. Jag vet åtta personer. Men alla som snusade till ett ögonblick älskade konserten så det var av pur avslappning – inte tristess – som de somnade. De flesta hade dessutom ätit pasta eller pizza till middag. Jóhanns musik verkar ha någon slags effekt på matsmältningen.

Fler bloggar