Nöjesbloggen

Kristin Lundell

Kristin Lundell

Innan jag åker iväg till Globen tänkte jag bjuda på några favoritcitat från Dolly hämtade från Stephen Millers biografi Smart Blonde. För den som inte gillar hennes låtar eller kitschiga uppsyn kan alltid gräva ner sig i smart roliga och självironiska intervjusvar. Här är ett urval i en väldigt snabb översättning.

”Hade jag varit man hade jag förmodligen varit en drag queen”

”Jag gjorde en tusen-mil-service på mig själv innan garantin gick ut” (med anledning av plastikoperationerna)

”Jag kommer nog alltid att vara white trash” (men anledning av att hon shoppar tax free när hon flyger)

”När det blev modernt att tupera håret var det som jag dött och kommit till himlen”

”Jag skulle kunna vara stilfull om jag ville det. Men jag skulle aldrig sjunka så lågt som att vara trendig”

”Hon hade lika mycket smycken som jag. Men kanske bar hon sina på ett lite mer smakfullt sätt” (citat från när Dolly mötte den engelska drottningen)

Det finns två artister som det alltid är roligt att läsa intervjuer med. Den ena är Dolly och den andra är Morrissey. Jag tror att likheterna mellan de två tar slut där.

Fler bloggar