Miriam Olsson Jeffery
Som vi alla vet sker det politiska samtalet i dag i många fler kanaler än i de traditionella. President Barack Obama är bland annat aktiv på mikrobloggen Twitter och i dag på eftermiddagen ställde han upp i en fråga-svar-session, i det San Francisco-baserade nätforumet Reddit, för att nå väljare.
Reddit har en populär tjänst som heter AMA – ”Ask Me Anything” – alltså ”fråga mig vad ni vill”. Och det gjorde användarna. Barack Obama fick frågor om allt från internetfrihet, receptet till Vita husets öl och rymdprogram. Han svarade, men bara på tio av de tusentals frågorna som kom in under frågetimmen.
Reddit slog rekord och de nära 200 000 besökarna, som samtidigt var inne i diskussionsforumet under frågestunden, orsakade att sajten inte gick att komma åt för många under delar av den.
– Det är kaos här, sa Reddits ansvarige Erik Martin till teknikpublikationen The Verge.
Vem står näst på tur för att svara på frågor från Reddit-användarna? Mitt Romney?