Henrik Ennart
Sverige är fortfarande det EU-land som har bäst koll på salmonella. Tidigare rapporter har visat att svenska ägg är i stort sett fria från bakterien och nu pekar den största kartläggningen hittills av läget bland Europas hönsflockar i samma riktning.
Nästan var fjärde hönsflock i EU är smittad av salmonella, visar provtagningar i 7120 flockar som är gjorda åren 2005-2006 av EU:s livsmedelsmyndighet, Efsa. Sverige är det enda EU-landet som kan stoltsera med en nolla i alla kolumner för de olika varianterna av den otrevliga bakterien. Finland följer tätt efter med ett resultat som ligger mycket nära noll.
Under 2005 rapporterades inte mindre än 176 395 fall där europeer blivit magsjuka av salmonella, och av dessa var kycklingkött den näst vanligaste smittkällan efter ägg.
Skillnaderna mellan olika länder är ganska stora visar rapporten: från 0 procent smittade flockar i Sverige till 68 procent i Ungern. Noteras bör dock att även övriga nordiska länder tycks ligga ganska bra till. Lägst andel salmonella efter Sverige hade Finland, tätt följt av Danmark där de rapporterade fallen minskat de senaste åren.
I en rapport om salmonella i ägg som Efsa presenterade förra sommaren var Sverige och Luxemburg de enda länderna som inte hade någon smittad flock av värphöns. Även Finland och Danmark låg lågt, men i snitt var en tredjedel av EU:s värphönsflockar smittade med Portugal, 79,5 procent, som tråkig toppnotering.
Sverige är i stort sett självförsörjande på ägg som säljs direkt till konsumenter, även om viss import från främst Finland förekommer. Men fortfarande importeras ägg för en bra bit över 100 miljoner kronor per år som används som råvara eller i storkök. Var importerade ägg egentligen kommer ifrån är enligt jordbruksverkets statistik lite oklart. Man vet bara avsändarlandet, men av statistiken framgår inte om äggen dessförinnan kommit från ett tredje land.
Till skillnad från i övriga EU anses det vara säkert att äta råa ägg i Sverige, även om smittade ägg inte helt kan uteslutas. Den som vill vara på den säkra sidan kan koka sina ägg, då dör bakterierna. En medelväg är att se till så att äggen är hela och ordentligt tvättade eftersom bakterierna mer ofta finns på skalet än inne i ägget.
Här är andelen smittade flockar i några EU-länder (broiler/värphöns)
Sverige: 0,0 procent / 0,0 procent
Finland: 0,1 procent / 0,4 procent
Danmark: 1,6 procent / 2,4 procent
Estland: 2,0 procent / 37,4 procent
Frankrike: 6,2 procent / 17,2 procent
Holland: 7,5 procent / 15,8 procent
Belgien: 12,4 procent / 35,4 procent
Tyskland:15,0 procent / 28,7 procent
Spanien: 41,2 procent / 73,2 procent
Polen: 58,2 procent / 77,2 procent
Ungern: 68,2 procent / 43,8 procent
Norge: 0,1 procent / 0,0 procent
Naturligtvis ska man ändå tillaga kycklingen ordentligt och använda separata knivar och skärbrädor. Problemet med campylobacter som också orsakar magsjuka är inte under samma kontroll.