Henrik Ennart
Ska Sverige göra som Danmark och införa förbud mot transfett i maten? Den högst relevanta frågan diskuteras på ett seminarium i Riksdagen onsdagen den 14 februari.
Arrangörer är miljöpartiet, och Sveriges konsumenter i samverkan som i många år engagerat sig för att få bort alla härdade fetter. Med på seminariet är också en av de ledande danska forskarna, StenStender, professor vid Gentofte Amtsygehus. Som SvD tidigare berättat i flera artiklar är det han som kunnat visa att svenska storkonsumenter av skräpmat. får i sig mycket högre halter av transfett än danskar med lika usla matvanor. Orsaken är den danska maxgränsen för transfett på 2 procent av fettet i en vara.
Det är just skyddet för den ganska stora gruppen av konsumenter med dåliga matvanor som debatten om lagstiftning handlar om. Det svenska Livsmedelsverket påpekar ofta och gärna att svenska producenter redan dragit ner kraftigt på mängden transfett och att det farliga fettet bara bidrar med 1 procent i snitt av svenskens energi.
Det är riktigt och det är högst troligt att transfetter i de låga halterna innebär en begränsad hälsorisk. Men bakom siffran döljer sig en verklighet där många äter ännu mindre transfett, medan andra äter mer, ibland mycket mer. En hel del av oss följer faktiskt inte ständigt Livsmedelsverkets kostrekommendationer, och frågan är om vi som straff för vår okunskap eller olydnad ska serveras förgiftad mat (för att använda Sten Stenders i och för sig omtvistade ordval) medan den insiktsfulla och skötsamma omgivningen tyst tittar på och förfasas.
Sten Stenders beräkningar för Danmark antyder att åtminstone 100 000 svenskar får i sig mer än 5 gram transfett per dag. Redan vid den nivån anses risken för kranskärlssjukdomar öka med 25 procent, och då äter många betydligt mer. Åtminstone i teorin finns det ingenting som hindrar en tillverkare som
kommit över ett billigt parti att blanda i upp till 60 procent
transfett i sin fettblandning utan att behöva tala om det på etiketten.
Och just det, det enda skälet till att alls använda transfett är att kunna använda billiga matoljor av tvivelaktig kvalitet och att förlänga varornas hållbarhetstid på butikshyllan. Pengar mot hälsa, som vanligt alltså.
Den som vill gå på seminariet måste mejla:
magnus.lindgren@riksdagen.se
Sista anmälningsdagen var tyvärr igår, men då hade inte den här bloggen startat.