Miriam Olsson Jeffery
”Server is too busy”
Det meddelandet mötte i dag (i går svensk tid) många av de som deltar i Green Card Lottery, lotteriet där man kan vinna möjligheten att få ett grönt kort till att bo i USA. På eftermiddagen och kvällen låg sajten, där vinnarna annonseras från och med i dag, nere helt från och till.
För entreprenörer från andra länder kan lotteriet vara en möjlighet att få jobba med sina företag här i Silicon Valley eller på andra ställen i USA. Annars måste de söka ett visum, men dessa är få och kan vara svåra att kvalificera sig för som entreprenör. Och en visumprocess kan bli lång och dyr.
Jag har träffat några personer som har vunnit ett grönt kort, bland dem ett antal svenskar. 55 000 personer blir uttagna i lotteriet varje år av 12 miljoner sökanden (siffror från 2011). Chansen att vinna ökar med högre utbildning, vilket många unga entreprenörer inte har.
Problemet med entreprenörer och visum diskuteras en del i dalen och initiativet Startup Visa är en rörelse som driver frågan med entreprenörsvisum sedan 2010. Den startades av bland andra Dave McClure, grundaren till acceleratorn 500 Startups, och riskkapitalisten Fred Wilson. Deras främsta argument för att entreprenörer ska få stanna i landet är att de kan bidra till ekonomin och med nya jobb. De vill i stora drag modifiera visumet EB-5, som i dag gäller för den som kan investera minst en miljon dollar (cirka sju mkr) i företag i USA, till att också gälla entreprenörer med en investering från USA.
Intiativet har lett till att senatorerna John Kerry, Richard Luger och Mark Udall har lagt fram lagförslaget Startup Visa Act (först i version 2010 och sedan 2011), som uppmanar till att entreprenörer ska få ett tvåårsvisum för att bevisa sig. Det ställer dock krav på att de lyckas (läs mer om vad som gäller här).
I dag kan entreprenörer stanna i USA i tre månader på turistvisum. Eller söka ett så kallat H-1B arbetsvisum (det finns ett visst antal av varje år, 85 000 för 2013), som kräver att man startar ett företag med en styrelse och söker visumet genom företaget. Det kan dock bli ett moment 22 i och med att det kan vara svårt att starta ett företag här utan ett visum. I augusti 2011 kom också information om att entreprenörer, med särskild expertkunskap som inte finns här eller en examen i högre studier, skulle kunna kvalificera sig för ett så kallat EB-2 visum, ett jobbvisum som kan leda till ett grönt kort. För startups som har hållit på längre och redan har kapital och anställda kan ett E -2 Treaty Investors-visum vara ett alternativ.
En svensk entreprenör jag pratade med, som jobbar här i dalen, berättade att han i oktober förra året var med i ett gruppsamtal om entreprenörsvisum med den amerikanska administrationens dåvarande CTO (tekniska chef) Aneesh Chopra. Men att det inte har hänt så mycket sedan dess och att det nu verkar dröja till nästa mandatperiod.
Därför är det nog många entreprenörer som hoppas på att vinna lotteriet. Om de nu kan komma åt sajten vill säga.