Fröbergs bilar

Jonas Fröberg

Jonas Fröberg

Flärd. Glam. Bilar.  Årets bilsalong i Genève har smygstartat – och jag och fotografen Magnus Hjalmarson Neideman är på plats ända fram till onsdag. Vi kommer att rapportera om trenderna och de nya bilarna. Håll utkik här på bloggen, i artiklar och på webb-tv. Första klippet  – årets bil i Europa som utsågs på måndagseftermiddagen hittar du här.

Volvo har ingen världspremiär utan visar självklart upp nya XC90 – som hade premiär på Parissalongen i höstas och sina V60 och S60 i Cross Countryversion.

IMG_9725

Redan på Arlanda träffade vi Volkswagen Sveriges vd Sten Forsberg (klicka för större bild) samtidigt som februarisiffrorna släpptes från Bil Sweden. Plus 10 procent sedan förra februari för hela Sverigemarknaden.

– Vi är nöjda med att gå upp till över 16 procent av marknaden, en ökning med 15 procent hittills i år. Men Volvo är starka på hemmamarknaden, säger Sten Forsberg.

Volkswagen jagar Volvo men positionerna består – Volvo som ökat drygt 13 procent hittills i år har nu precis 20 procent av svenska marknaden.

Sedan kom vi till Genève, smet in på salongen där Passat utsågs till Årets bil i Europa strax efter klockan 15. Här kan du se den webb-tv vi gjorde om det.

car of the year01MHN

VW Passat är just utsedd till Årets bil i Europa på Genèvesalongen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman.

Juryn som kommer från 22 länder hade redan innan vaskat fram sju finalister:

– BMW 2-serie Active Tourer

– Nissan Qashqai

– VW Passat

– Mercedes C-klass

– Ford Mondeo

– Citroën C4 Cactus

– Renault Twingo.

Vinnare blev Passat, tätt följd av Citroën C4 Cactus och Mercedes C-klass. Passat är en bra bil som levererar på många punkter, inte minst säkerhet – men var inget modigt val. Speciellt inte om man betänker att priset förra året gick till Peugeot 308 som då vann mot elbilarna Tesla Model S och BMW i3. Året dessförinnan gick priset till VW Golf.

Alla är bra bilar  – men innovativa? Nja. Game changers? Nej.

På tisdagen den 3 mars är stora pressdagen. Jag och Magnus kommer att fara omkring som tättingar och intervjua makthavare, få koll på trenderna och se alla bilarna. Premiärer är nya Audi R8, Opel Karl, och många fler.

Som vanligt är det en bilindustri under press som möter våren i Genève – så har det varit sedan bilkrisen bröt igenom 2008. Nu har visserlige Europamarknaden vänt men vad händer i höst? Det är en av alla frågor här.

Snart ska vi iväg till Volkswagenkoncernens förhandsvisning i kväll av alla deras nyheter. Men först en liten kavalkad av bilder – dagen innnan salongen. Magin när man går omkring här just nu. Som vore man bakom en scen.

Bilsalong03MHN

Grovjobbarna äger fortfarande scenen i Genève dagen innan salongen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman (klicka för större)

 

Bilsalong12MHN

Som sov de under sina täcken. På tisdagen kommer många att rycka i dörrarna. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman  (klicka för större)

 

Bilsalong08MHN

Herrar i kostym genrepar inför stora pressdagen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman. (klicka för större)

Om bloggen



Jonas Fröberg är SvD Näringslivs bilreporter. Han har bland annat gett ut boken ”Kampen om Saab”.

Här blandar han stort och smått om bilvärlden – både vasst om bilindustrin och känslomässigt om bilar.

Följ Jonas på twitter: @Jonas_froberg
Fler bloggar