Jonas Fröberg
LOS ANGELES. Det är Los Angeles stora årliga bilsalong. Jag och fotografen Magnus Neideman Hjalmarson är där och redan på tisdagskvällen, dagen innan den stora pressdagen, fick vi en visning av en bil som sätter designspråket för Audis samtliga nya modeller.
Täckelset dras av för nya Audi Prologue i Los Angeles på tisdagskvällen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman.
(Klicka på bilden för större bild)
Men låt oss börja med dagens Audi A4, A6 och A8. De ser förvillande lika ut. Och jag måste erkänna med böjt huvud att jag ibland tagit fel på A4:s och A6 :s sedanmodeller på håll. Det har hörts allt högre stämmor för en nystart för Audis formspråk. Och nu är den här, Audis nya konceptbil Audi Prologue, som visas publikt på onsdagen i Los Angeles.
Audis nye designchef Marc Lichte (bakom bilen) har dirigerat formerna för nya Audi Prologue. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman. (Klicka för större bild)
Så här är mitt första intryck: Massiv, bred, svulstig, men ändå ren i formerna. Tänk en coctail av Bentley Continental GT, Ford Mustang, Volvo Concept Coupe som visades i augusti i fjol – men snäpper mer ren i formerna.
En bil ser i princip alltid bra ut iklädd stora hjul – den här har gigantiska 22-tumshjul och jag undrar stillsamt hur den skulle se ut i 17-tumshjul på vintertassar.
Bilen som mäter 5,1 meter är av allt att döma en försmak av en kommande Audi A9 coupé, men den är också den första visningen av ett helt nytt designspråk hos Audi – av en chefsdesigner som kom från Volkswagen. Jag intervjuar Marc Lichte, en gänglig 45-åring som gjort 16 år inom Volkswagen, precis innan täckelset ska falla. Jag skriver konstnärstyp i en randanteckning i skrivboken.
– Jag började jobbet den 1 februari och inledde med att rita skisser för Audis nya stora modeller A8, A7 och A6. När de sedan var färdiga gjorde vi konceptbilen som är ett hopkok av dessa produktionsbilar, säger Marc han.
Jamen visst är den lik den Saab 9-5 som kom 2010 i bakändan! Foto: Jonas Fröberg
De nya formerna får vi först se i nya Audi A8 som ska lanseras om cirka två år.
Det har varit turbulent en tid på Audis designavdelning. Wolfgang Egger som kom in som designchef så sent som 2012 fick sluta under 2013 för att gå till det betydligt mindre Guigiaro i Italien. Och i januari 2014 lämnade chefen för Audis exteriördesign, Achim Badstübner, överraskande bolaget för Merecedes. Men nu verkar det lugnare.
Men bilen ska alltså också bli startskottet för hur alla Audibilar ska se ut i framtiden.
– Jag vill komma bort från trender och göra den harmonisk och ren i formerna, säger Marc Lichte.
Det haglar designfloskler en sådan här kväll. Konkret har Lichte gjort bilen lägre, bredare och Audis så kallade ”singleframegrill” är också den bredare och lägre. Fronten är vertikal, står liksom rakt upp och ned, midjan låg och bakändan framåtlutande. Bakändan liknar förresten den på Saab 9-5 sedan som kom 2010 och ovanför hjulhusen finns markerade linjer – tydliga blinkningar till de otympliga och i efterhand ditsatta hjulhuskanterna på Audi Quattro, men som i denna bil är integrerade.
Rent, långa utragna horisontella linjer inne hos nya Audi Prologue – namnet som anspelar på att den utgör just en prolog för kommande Audimodeller.
I kupén har man tagit efter Volvo och Tesla och gjort pekskärmar för hela slanten och i princip skrotar knappar. Här inne är kurvorna mer horisontella och utdragna som gummiband. Tänk Volvos ”skandinaviska” enkelhet parad med tysk prudentlighet och mycket god kvalitet, Tre pekskärmar finns tillhands, varav en framför främre passagerare.
Hela historien om bilen påminner inte så lite om Volvo PV:s designresa. Även Volvo tog sin chefdesigner (Thomas Ingenlath) från Volkswagen, ändrade helt formspråk och har lanserat konceptbilar som ska visa designen hos alla nya Volvobilar.
Och medan Volvo med sin XC90 med hög och lite ansträngd stämma sjunger den mindre fyrcylindriga motorns lov, slår Audi till med en V8 under huven. Med biturbo ger den 605 hästkrafter och ett vridmoment på hela 750 newtonmeter.
Det känns inte modernt i delstaten Kalifornien där el-Teslor viner omkring, tysta som möss.
Lichte ligger, från tiden på VW, bakom bilar som nya Golf, Touareg och Phaeton – och även helt nya Passat hos Volkswagen. Jag frågar om det inte är svårt för Audi sedan Volkswagen klivit upp och försökt bli mer lyxigt – att det blir kannibalism inom familjen.
– Volkswagen har blivit mer premium för att konkurrenterna blivit det. Nu tar vi Audi ännu högre. Jag är inte orolig, säger han.
Summa summarum, en snygg och ren men lite svulstig Audi där jag gärna sett en mer miljömässig motor under huven.
Sent onsdag svensk tid kommer Volvo PV:s Håkan Samuelsson att lansera en nya V60 Cross Country – och nya XC90 gör viktig premiär i USA: Häng med här på bloggen!