Pelle Sten
Peter Alvarsson från Headweb.com svarar på fyra frågor om sajten, affärsmodeller, inspiration och nätet.
Utdrag ur intervjun:
Vad gör er unika?
– Headweb är en filmtjänst som försöker vara den mest användarvänliga tjänsten på nätet i dag. Målsättningen är att distribuera film till så många plattformar som möjligt, det fungerar på Mac, Windows och Linux, det ska fungera på mobiltelefoner, internetuppkopplade tv-apparater och liknande.
– VI har ett lagligt fildelningsnätverk som vi distribuerar via. Det går också att streama direkt i webbläsaren.
– Vi försöker vara väldigt plattformsoberoende och se hur användarna vill se på film. I dag är det inte bara dvd som gäller utan man vill se på Apple tv, i mobilen, på tåget; det finns en mängd olika sätt att se på film i dag än bara i vardagsrummet och det är det vi försöker underlätta.
Hur ser affärsmodellen ut?
– Precis som när man hyr eller köper en dvd tar vi betalt per styck.
Vad inspirerade dig när du började med det här?
– Jag såg ett problem för tre, fyra år sedan, med att fildelningen hade vuxit sig så stor och filmbolagen egentligen inte hade någon aning om hur de skulle hantera det. De fick inte fram några bra lagliga tjänster. Så vi byggde egentligen Headweb på idén om att göra en laglig tjänst på samma sätt som olagliga fildelningsnätverk. Vi har samma teknik, det bygger på bittorrent. Sedan har vi tagit in en del incitamentsstrukturer så att man får credd för att man är med och hjälper till och fildelar till andra. Hos oss kan man få gratis film när man uppnått en viss mängd upload till exempel.
Vad är mest intressant på nätet just nu?
– Att företag eller tjänster öppnar upp sina api:er utåt, och tillsammans med cloud services eller liknande kan en eller väldigt få personer i små team åstadkomma väldigt stora och bra grejor utan att det kostar egentligen några pengar. Man kan få väldigt omkullkastande, nyskapande tjänster på väldigt kort med väldigt små resurser.