Utvecklingsbloggen

Ola Henriksson

Ola Henriksson

Nu är det bara drygt ett dygn kvar tills vår lansering börjar. Men egentligen mjukstartar den redan idag. Tidigare i veckan meddelade jag utvecklarna att det är kodstopp from onsdagen. Nu blir det inte så att de får sitta och fika hela dagen, men jag lovar att det inte blir några nybeställningar alls under dagen. Vi har en del småjusteringar kvar att göra för att allt ska fungera precis som det var beställt.

I måndags spikade vi lanseringsplanen, som i korthet ser ut så här:

  • Torsdag fm: Backup på befintlig sajt så att vi har något vi kan gå tillbaka till om installationen av ny kod inte skulle fungera. Vi kommer också påbörja arbetet med att kombinera ny och gammal kod, som en förberedelse till eftermiddagens installation.
  • Ca 15.30: Vi publicerar de senaste nyhetsuppdateringarna på SvD.se samt information om att vi bygger om sajten.
  • Direkt efter det stoppas det redaktionella arbetet med sajten och besökarna hamnar på vår statiska backupsajt.
  • Därefter installeras den nya koden på webbservrarna varpå redaktionen kan påbörja arbetet med att uppdatera sidorna för den nya designen.
  • Under själva installationsfasen kommer vi publicera nyhter från omvärlden och från själva lanseringen på SvD.se-bloggen, här på utvecklingsbloggen, vår nödsajt och på twitter.
  • Om allt går som det ska är vi klara cirka 20:00 och kan släppa ut den nya sajten till besökarna.
  • Därefter fortsätter arbetet någon timme med att uppdatera, fixa till och testa så att allt beter sig som det ska.
  • Förhoppningsvis behöver vi inte jobba längre än till ca 22.00.

Fredagen blir ingalunda lugn utan då kommer vi svara på läsarnas frågor om den nya sajten och fortsätta fixa buggar vi upptäckt.

Du som följt våra tidigare lanseringar, vet att det inte alls behöver gå så smidigt som vi planerar. Den stora skillnaden mot hösten 2007 var att då var precis allt nytt. Torsdagens lansering är innehållsmässigt mindre än en tiondel av det vi sjösatte då. Men vi har ny kod och förändrade rutiner och oförutsedda händelser kan vi inte utesluta.

PS. Vi har skämtat om att vi borde lagt lanseringen kl 20.30 på lördag. Då hade vi kunnat släcka ner sajten helt och hänvisa till Earth Hour.

Fler bloggar