Världenbloggen

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Låt oss lämna Hitler utanför det här! kan jag inte låta bli att fräsa till.

Mannen representerar en marginell grupp – nu i mina ögon ännu marginellare – som håller upp en banderoll med budskapet ”Obama värre än Hitler” i ett av Washingtons mest myllrande gathörn.

Ända sedan dödsskjutningen i Arizona har det varit mycket tal om att tonen i samhällsdebatten måste hyfsas. Republikanerna bytte ut ”job-killing” mot ”job-destroying” när de röstade för förslaget om att riva upp Obamas vårdreform (kommer inte att lyckas).

Hitlermustascher och hakkors har ju förekommit vid Tea party-rörelsens möten men häromdagen var det en demokratisk kongressman, Steve Cohen, som inte kunde låta bli jämförelser mellan republikanernas och Goebbels propagandametoder. I en krumbuktande ursäkt nekade han till att han kallat motståndarna nazister.

Alltså,  alla i den i och för sig intensiva amerikanska debatten, måste inse att nazismen och Hitler hör till en annan era.

Lite annat smått och gott från veckan så här på fredagskvällen i Washington när nyhetsflödet normalt avtar:

– backlash för kritiker som utmålar Michelle Obama som en diktatorisk über-morsa, när till och med giganten Walmart tillkännager planer på att minska salt- och fettinnehållet i livsmedel som ett led i kampen mot fetmaepidemin. Här bilder av presidenthustrun hos Walmart samt detaljer om den röda klänningen med dramatiskt svart tryck hon valt ut till banketten i onsdags kväll med Kinas president Hu Jintao.

– Barack Obama utser en storföretags-vd, Jeffrey Immelt i GE, som rådgivare. Ingår i en större ommöblering i Vita huset. Åtskilliga toppar från första två åren flyttar till Chicago där återvalhögkvarteret ska ligga.

– nämnde ju genren pre-kampanj-böcker nyligen, ännu ett tillskott kommer i februari när förre Arkansas-guvernören och Fox News-profilen Mike Huckabee släpper A Simple Government: Twelve Things We REALLY Need from Washington (and a Trillion that We Don’t!).

Huckabee (dessutom amatörmusiker, med ett förflutet som pastor) är något så ovanligt som en genuint rolig politiker och under valrörelsen 2008 försökte jag alltid att pricka in något av hans valmöten av det skälet. Han väntas ställa upp igen 2012 och det påstås att hans chanser ökar automatiskt ifall Sarah Palin försvinner från scenen.

Och, hon låter meddela via sina talesmän att hon minsann sonderar terrängen i Iowa där första kraftmätningen äger rum. Dags dock att fila på imagen, 57 procent har en negativ uppfattning av henne i senaste mätningen i New York Times.

Obs – bara ett år kvar till primärvalen…

Fler bloggar