Jan Semneby
Maria Pietilä Holmner är vår etta i slalom. När hon nu tvingas avbryta säsongen är det bara att hoppas att någon annan av tjejerna kan kliva fram.
Situationen får mig att tänka på hur det var inför säsongen 1997-98. Landslaget kallade till pressträff i Sölden inför säsongstarten. Pernilla Wiberg var den stora stjärnan i laget men dan före vi skulle åka ner till Sölden skadade hon sig. Ingen ”Pilla” i Sölden men väl ett gäng andra tjejer och jag minns att jag pratade med dåvarande Anders Sundqvist om hur det kan vara när den stora stjärnan och ”spetsåkaren” försvinner och jag undrade om någon annan skulle ta tillfället att kliva fram i rampljuset. Så blev det. Efter en lovande säsongstart slog Ylva Nowén till med fyra raka slalomsegrar.
Det lär inte hända nu men det finns potential i laget. Therese Borssén har visat att hon är på väg tillbaka och unga Emelie Wikström har tagit för sig i pisterna. Men tjejernas slalom i Kranjska Gora till helgen blir tuff. De åker i en backe som med ett undantag bara haft herrtävlingar. Och så är det ju det här med den till synes oövervinnerliga Marlies Schild.