Johanna Garå
Underbart att se Johan Elmander leverera om och om igen för Bolton i Premier League.
I och med lördagens två fullträffar mot Newcastle gick han upp i delad skytteligaledning i Premier League. Svensken har gjort åtta mål på 14 omgångar.
– Han ser ut att må rätt bra, sa managern Owen Coyle om svensken efter 5-1.
Målen kan ni se i det här sammandraget.
Zlatan Ibrahimovic fortsätter också leverera för Milan. Gårdagens mål mot Fiorentina, matchens enda och hans sjunde i ligan, var dessutom riktigt vackert.
Men kanske borde han gå tillbaka till sitt lugnare målfirande så att han inte pajjar nerver och dylikt.
Men vår formstarka Blågula anfallsduo får ursäkta.
Jämfört med de här (nedan) två killarnas målskörd ligger både Elmander och Zlatan i lä.
Igår gjorde först Messi och hans Barcelona Henok Goitom ledsen. 0-8 går inte att skoja bort för stackars Almería. Juanma Lillo fick som väntat sparken efteråt.
”Loppan” från Argentina gjorde alltså en Ricky Martin och är nu uppe på 13 mål efter 12 omgångar.
Men Messi ligger ändå tvåa i den spanska skytteligan.
För någon timme senare var det Cristiano Ronaldos tur att göra 1, 2, 3 mål och han står nu på 14 fullträffar (15 om man frågar Marca).
Real Madrid vann med 5-1 över Athletic Bilbao och portugisens 2-0 var väldigt fint. Om gästerna tillåts göra sådana kontringar nästa måndag på Camp Nou så kommer Barça få det mycket tufft, spår jag.
*****
Apropå hattricks så nätade Raúl 1, 2, 3 gånger för Schalke i 4-0-segern över Werder Bremen igår.
Om ettan var så typiskt Raúl så var trean – med den efterföljande matadorgesten – en påminnelse om att vi kommer sakna den förre Realikonen nästa måndag. Det känns nästan lite konstigt att det ska spelas ett Clásico utan Raúl Gonzalez Blanco.
Jag hoppas vara på plats på Camp Nou då. Eftersom ansökningen om ackreditering till matchen skickades iväg väl sent så står mitt namn på väntelistan. Utan någon landsman i lagen är man som svensk inte jätteprioriterad i konkurrensen (om man inte huserar i Barcelona, vill säga). Jag anar dock att jag ligger rätt bra till. Mejlet som kom från Barças ackrediteringsboss avslutades med ”VIVA IKEA!”
*****
Avslutningsvis kan man förstå Arsène Wengers frustration efter att Arsenal tappat 2-0 till 2-3 hemma mot Tottenham.