Jan Semneby
Sorry Anja, det blir Star Spangled banner i dag igen. Tränaren Mikael Junglind sade i tv att Anja är trött på att höra den amerikanska nationalsången. I skrivande stund pågår i och för sig tävlingen fortfarande men de bästa åkarna har redan åkt och ingen lär hota vare sig Lindsey Vonns seger eller Anjas andraplats.
Amerikanskan har ett psykologiskt övertag efter tre segrar av tre möjliga i österrikiska Haus im Ennstal och Anjas ”inte nu igen-min” då hon stod i ledarposition och såg Vonn köra i mål var talande.
Fast Pärson kan vara nöjd med helgen och dagens andraplats var extra skön och viktig, hon hade inför dagens tävling kört ur i de båda super G-lopp som tidigare körts den här säsongen.
Men än är det inte slut på den här alpina tävlingsdagen. Mattias Hargin leder herrarnas slalom i Adelbode inför andra åket som startar 13.30. Ni följer tiderna här.