Sportbloggen

Ola Billger

Ola Billger

8.50 inledde Chicago den sista jakten på att få spelen.

En OS-presentation är ungefär lika smetig som man kan vänta sig.

Om inte mer:

Det är känslosamma tal och högtidliga löften.

Det är reklamfilmer med mycket musik, det är mycket soft ljus, många mjuka tonade bilder på soluppgångar och skylines, det är en blandning av actionbilder på idrottare och sportande barn i parker och när man nästan fått nog kommer förstås ännu fler barn och ungdomar som vädjar till smäktande stråkar.

Det är inte alldeles outhärdligt.

Men inte långt ifrån.

Och eftersom alla fyra städerna lär göra likadant blir detta en lång dag.

Musikaliskt Chicago bjöd på blues, på klassiskt och på lite U2 (With or Without You).

Chefen för Chicagos bud, Pat Ryan, sade också till IOK-delegaterna att de borde ta med barn och barnbarn till staden.

Chicago är säkert, rent, snyggt och ”med bättre shopping än New York, London eller Paris”, sade Pat Ryan och tillade för säkerhets skull att shoppingen ”ligger nära era hotell”.

De IOK-delegater som satt och väntade på att Barack Obama skulle tala fick vänta.

Chicagos presentation inleddes av mångåriga IOK-medlemmen Anita Defrantz, och fortsatte med Chicagos borgmästare Richard Daley.

– Chicago kommer att leverera. I Chicago snackar vi inte bara. Vi gör det, sade Richard Daley.

Fler bloggar