Martin Gelin om amerikansk politik och kultur

Martin Gelin

Martin Gelin

av Martin Gelin

Det var en bra diskussion om Obamas första 100 dagar i Vita Huset på ABC:s ”This week” i dag, med George Will, Fareed Zakaria, Cynthia Tucker och David Gergen.

Obama har listat mer än 200 Bush-åtgärder som han omedelbart kommer att försöka upphäva. Det låter som change.

Wall Street Journal har en intressant Rahm Emanuel-intervju, där han, förstås, utlovar pragmatisk mittenpolitik.

Megan McArdle tycker att det är motsägelsefullt att Emanuel påstås ha rekryterats för att han är ”post-ideologisk”, samtidigt som han förväntas ”banka skiten ur republikanerna”.
Matt Yglesias påpekar att det inte behöver vara en motsägelse: många av de mest framgångsrika demokraterna är inte nödvändigtvis särskilt lojala mot sitt parti (som onekligen innehåller en hel del dårar) utan är precis sådana ideologiskt flexibla, politiska virtuoser som Emanuel.

John McWhorter på Manhattan Institute tycker att vi bara ska fira Obama den här veckan (hur kommer det sig att den amerikanska högern numera är mer pro-Obama än den svenska?)

Washington Post har en väldigt fin, sorglig artikel om Eugene Allen, en svart farbror som jobbat som butler i Vita Huset sedan Eisenhower. Läs ända till slutet.

Fler bloggar