Karin Henriksson
Av Karin Henriksson
Vi kunde ordet ”informercial” men nu har vi fått lära oss ”obamercial” efter den demokratiske presidentkandidaten Barack Obamas halvtimmeslånga egenreklam på bästa sändningstid sex dagar före valet.
Det rörde sig om det ”real America” som Obama stött på under sin egen uppväxt och de vanliga människor han mött under sina många månader på kampanjstigen. Närbilder av fyra helt vanliga amerikanska familjers vardag blandades med vallöften och anekdoter ur Obamas eget liv.
Slipat, javisst, från första rutan, med gyllengula veteåkrar i Kansas. Sentimentalitet à la Hallmarks gratulationskort, javisst. Fånig Ovala-rummet-liknande möblering fast i medelamerikanskt brunt, javisst. Politiska avsikter, javisst, vittnesmålen som kom både från familjer och från politiker som stöttat Obama redan från början återfinns i vågmästarstater som Ohio, New Mexico och Virginia.
Men det måste vara svårt även för motståndare med stenhjärtan att inte bli berörd av den 72-årige maken som måste ta ett extrajobb för att paret ska kunna betala medicinerna hustrun – med fingrar som kroknat av reumatism – behöver.
På det här viset dominerade Barack Obama något dygn av bevakningen under sista valveckan och allt prat om att John McCain hållit sig till de statliga kampanjfinansieringsramarna faller på att han troligen skulle skickat ut något liknande i etern om han haft samma kassa som Obama.
Tidigare under onsdagskvällen var det ännu ett par avsnitt av CBS-ankaret Katie Courics parallellporträtt av kandidaterna. Frågorna ter sig enkla men inte nödvändigtvis själva svaren. Favoritböcker? löd en av dem.
– Bibeln, svarade Barack Obama utan att tveka och det är säkert åtskilliga, men inte alla, som kommer att påstå att detta var cyniskt och uträknat.
Han fortsatte med Toni Morrison och Shakespeares tragedier. John McCain svarade Ernest Hemingways Klockan klämtar för dig.
Senaste gången en kandidat köpte egen tv-tid var 1992 när tredjekandidaten Ross Perot tog till det greppet, men han hade inte förekommit lika mycket som Obama i medierna, i reklamen eller i politiken.