Per Johnsson
Funderar du på en resa till Peking och vill uppleva det senaste inom den samtida konsten. Gör då som de nya galleristerna och ta dig till Caochangdi i stadens nordöstra utkanter. Det är här i de slitna gränderna mellan de gamla fabrikslokalerna som stadens kulturella frontlinje går, det här den mest spännande konsten håller till.
Det var i Caochangdi som den kontroversielle konstnären Ai Weiwei slog sig ner i början av 2000-talet samtidigt som resten av Pekings samtida konstscen som bäst höll på att flytta in i det nedlagda fabriksområdet Dashanzi 798, som snart förvandlades till levande kulturkvarter med gallerior, teatrar, barer och restauranger.
Utvecklingen har sedan gått snabbt i Dashanzi 798 som gått från att vara en smal kulturscen till brett allmängods på mindre än ett decennium. I dag lockar caffe latten lika mycket som konsten, idag har hyrorna gått upp, idag tar sig de nya galleristerna ytterligare tio-femton minuter ut från stan till Caochangdi, där nya snyggt designade utställningslokaler ligger vägg i vägg med den mindre välbeställda vardagen.
Tips: Om du besöker Caochangdi ska du inte äta på någon galleriservering, nej du ska äta på gatan eller i någon av de små restaurangerna som drivs av folket som bor här. Det är godare och trevligare.