Resebloggen

Karin O’Mahony

Karin O’Mahony

Ni vet hur det är första kvällen när man kommer till en ny stad. För varmt, för hungrig, för lite koll. Tur då att Cristina som överlämnade nycklarna till hyrlägenheten på Pizza Civica i Alghero kunde kroglivet bättre.

Efter att ha försäkrat sig om att vi åt fisk visade hon oss till Mabrouk (Via S Barbara 4, i gamla stan), ett hål i väggen med en smal vindlande trappa upp till vita stenvalv där vårt sällskap på fem fick bord direkt (boka kan dock vara klokt).

Inga menyer syntes till – ofta ett gott tecken – men en kanna vitt vin och en brödkorg ställdes fram illa kvickt. Därefter rätt på rätt: sallad med blåmusslor och bläckfisk, tre olika pastarätter med havskräftor, krabbklor och hjärtmusslor, grillade skaldjur och ett antal hela fiskar med rostad potatis och grönsaker. Allt dagsfärskt, naturligtvis. Som avslutning tre små desserter på samma fat och espresso. 40 euro kostade kalaset – inte helt billigt men oj så värt det.

Alghero har visserligen flera helt okej restauranger med något bättre läge – utsikt över hamnen och så vidare. Men för den som vill ha en riktigt bra smakupplevelse är det absolut värt att leta sig in i gränderna och skippa uteserveringarna – som förresten ändå brukar resultera i ett tioprocentigt påslag på notan. Frisk luft kan man ju njuta av på kvällspromenaden efter brakmiddagen istället:

Fler bloggar