Resebloggen

Per Johnsson

Per Johnsson

När jag läste reportaget Sagolika Island nyligen tänkte jag på min egen Islandsresa för inte så länge sedan. Artikelförfattaren hade precis som jag varit på den underbara lilla restaurangen Sea Baron, eller Saegreifinn på isländska, som ligger vid hamnen i Reykjavik och som serverar inte bara Islands utan förmodligen hela Europas godaste hummersoppa. Gubben som driver stället heter Kjaratan, en kortväxt väderbiten hes gammal fiskare. Det är han som fixar grillspetten, torsken och hälleflundran. Men det är inte han som gör hummersoppan. Det gör en kvinna som heter Augusta.

Jag tänkte också på min favoritby på Island – Höfn. Höfn som ligger på Islands östkust skulle egentligen kunna vara en oansenlig liten fiskehamn om det inte vore för läget. Närmaste grannar är Vatnajökull och Atlanten. Mer dramatiskt än så blir det inte.

Några mil söderut ligger dessutom islagunen Jörlasarlon där stora och små isberg flyter runt i kristallklart vatten sommartid. Vintertid är allt is. Det var här vissa scener i James Bondfilmen Die Another Day spelades in.

Reser du till Island så missa inte Höfn.

Fler bloggar