Resebloggen

Per Johnsson

Per Johnsson

För en tid sedan fick jag en fråga här på svd.se om vilka regler som gäller för hundar ombord på flygplan. Svaret var att riktigt små djur i regel tillåts som handbagage i kabinen, medan de större förpassas till lastutrymmet.

Nu finns ett mysigare alternativ i det nystartade Pet Airways som är världens första flygbolag för husdjur. Och då är det bara husdjur som gäller. Husse och matte får snällt ta ett annat flyg. Första planet lyfter den 14 juli.

Pet Airways ska till att börja med endast flyga inrikes i USA, närmare bestämt mellan New York, Washington, Chicago, Denver och Los Angeles. En hundresa mellan New York och Los Angeles kostar från 149 dollar.

Om det kan bli aktuellt med husdjursflygbolag i Sverige är ännu okänt. Men utan att ha gjort någon djupare analys av marknaden vågar jag ändå säga att efterfrågan inte är lika stor här som i USA, där 76 miljoner hundar och katter reser med sina ägare varje år. Än så länge har bara en liten andel valt flyget.

Fler bloggar