Resebloggen

jon.pelling

jon.pelling



Foto: Karin Fyrlund


SvD Resors medarbetare delar med sig av sina bästa tips från hela världen.

LONDON Missa inte att besöka marknaden på Brick Lane i östra London. Myllret av gatuartister, försäljare och curryrestauranger riskerar att flytta vidare när den nya t-banan som just nu byggs är på plats och lokalpriserna skjuter i höjden.

Mest fart är det på söndagar. En bra start är Sunday UpMarket som håller till i en stor lokal som till vardags används som garage. Här säljs nya och gamla kläder, etiopiskt kaffe och japanska pannkakor.

Utanför ingången finns mannen som säljer påfågelfjädrar på plats och på gatan är det loppmarknad som gäller.

Ett utmärkt ställe för en paus är den lilla pizzerian Story Deli på Dray Walk. Deras krispiga och utsökta pizzor serveras på plankbitar och besökarna samsas om platserna runt den lilla lokalen.

Fler bloggar