Martin Gelin
När Tim Russert dog i somras var det många som funderade på vem som skulle kunna ersätta honom: det tunga, manliga, pålitliga TV-ankaret. De flesta namn som dök upp i diskussionerna var personer som liknade Russert: tunga, erfarna, faderliga TV-ankare, med grånade tinningar.
Men det går ju också att se Russert som slutet på en TV-epok. Den där typen av ”objektiva”, pålitliga gestalter är på väg att ersättas av yngre, karismatiska, högljudda programledare med starka åsikter. Det är väl både bra och dåligt. Bra för att det blir roligare TV, dåligt för att snabbar på utvecklingen mot en kokongifierad mediekonsumtion där man bara tar del av åsikter man redan håller med om.
Få personer personifierar den nya epoken i amerikansk TV bättre än Rachel Maddow, som länge varit Keith Olbermanns sidekick på MSNBC:s populära åsiktsshow ”Countdown”.
Under sommaren har de liberala, politiska bloggarna i USA tjatat så envist om att Maddow borde få en egen show att MSNBC (och Keith) nu bestämt sig för att ge med sig.
Olbermann lanserade den här nyheten i ett blogginlägg på Daily Kos, vilket i sin tur förstås belyser hur man numera går ut med politiskt laddade nyheter i USA. På ett par timmar har inlägget fått 1300 kommentarer.
Igår hade New York Times passande nog en artikel om de andra kabelnyheternas svårigheter att nå yngre väljare. Fox News genomsnittlige tittare är 64 år gammal.
Det jag tycker är mest intressant med Maddow är att hon representerar en växande falang av demokrater som är väldigt måna om att inte låta den amerikanska militären bli en republikansk väljarbas.
Hon vill helt enkelt ta militären tillbaka. Hon är själv dotter till en flygkapten i armén, uppvuxen på militärbaser, och ger ut en bok nästa år om politiseringen av den amerikanska armén.
Samantha Power har en läsvärd essä om detta i senaste New York Review of Books.
Demokratiske Virginiasenatorn Jim Webb har byggt sin politiska karriär på samma sak, och jag tror fortfarande att han skulle bli den absolut bästa vicepresidenten för Obama, även om han mer eller mindre lovat att det inte kommer hända.
*****
Marc Ambinder har en rolig take på läget i Obama-kampanjen i allmänhet just nu: en fiktiv dialog mellan David Axelrod och David Axelrod.