Martin Gelin i New York

Martin Gelin

Martin Gelin

Survey USA har gjort en ambitiös opinionsmätning för presidentvalet, samtliga 50 delstater, McCain mot Clinton/Obama. Givetvis kommer allt att vara helt annorlunda om åtta månader, men intressant ändå.

Jag undrar varför Stig-Björn Ljunggren påstår att McCain leder i opinionsmätningarna mot demokraterna? I själva verket ligger McCain under i varje opinionsmätning mot såväl Hillary som Obama de senaste veckorna (RCP har sammanställt dem här)
I den senaste mätningen leder Obama med 9% mot McCain.

Det innebär förstås inte att McCain skulle ha dåliga chanser att vinna i höst. Republikanerna har fått allt de kan drömma om: en formidabel kandidat, ett till synes oändligt bråk mellan Hillary och Obama, Ralph Nader som potentiell spoiler i Florida och Ohio.

Just nu är det dock Hillary och McCain mot Obama

Mer skvaller om gnälliga reportrar på the campaign trail.

Fler bloggar