Martin Gelin
I går råkade det bli en helkväll i Greenpoint, en bra del av världen.
Hamnade på någon bar som hade screening för halvsega TV-showen ”Top chef”, där massa macho-kockmän sitter och förolämpar andra macho-kockmän och allt är väldigt sådär Anthony Bourdain – män i köket som svär mycket. Allergisk mot det, allergisk mot hela machokock-genren. ”Dude, this pork chop is so bad, I wouldn’t even serve it to your mom!” och så flabbar de lite.
Men det var en soft fest. En av tjejerna som jobbade på baren var med i programmet, så det var fest för henne. Folket som var där bestod uteslutande av bears, det vill säga bögar med skägg, och snygga 32-åriga tjejer som bar omkring på bäbisar. Brooklyn.
Om man vill umgås med folk ute på barer i en asshole-free environment är det numera till Red Hook och Greenpoint och Prospect heights och andra små krokar av Brooklyn man bäst beger sig.
Bögklubbar och Brooklyn har blivit de två oaserna där man slipper alla de där enfaldiga gängen med sina helrör och randiga skjortor.
I helgen var jag, exempelvis, på 205, en klubb på Lower East Side som så sent som i vintras var, well, bra. Nu satt det grabbgäng med sorgliga helrör vid varje bord i källaren. De blev arga om man dansade.
Folk som numera bor på Lower east side: Lapo Elkann, Lauren Bush.
Alla flyttar dit och bara: det är så edgy!
De bygger nu ett posht bostadskomplex där som marknadsförs med följande slogan ”Radically chic – Chicly radical”. OMG.
Snart inför Mike Bloomberg helrörsförbud i den här stan, det kommer faktiskt bli gött.