Hedelius affärer

Patricia Hedelius

Patricia Hedelius

Swedbanks aktieägare kan se fram emot över att få dela på 11,1 miljarder kronor i utdelning, men styrelsen flaggar nu för att det kan bli betydligt mer pengar som ska skiftas ut under året. Styrelsens nya glädjebesked går tvärtemot vd Michael Wolfs tidigare syn.

Kostnadsökningar åt upp oväntat mycket av både vinst och utdelning i Swedbanks bokslut för 2013 som presenterades i slutet på januari. Bankens aktie föll på resultatet trots beskedet om 11,1 miljarder kronnor i utdelning. Framförallt var marknaden besviken sedan vd Michael Wolf stängt dörren för extrautdelningar och återköp av aktier i vår. Men nu går hans egen styrelse med ordförande Anders Sundström ut med motsatt besked.

Unknown-2

Anders Sundström ordförande i Swedbanks styrelse

I kallelsen till bolagsstämman framgår att styrelsen vill ha mandat att köpa tillbaka motsvarande 10 procent av sina Swedbanks aktier. Styrelsen bedömer nämligen i motsatt till Wolf att Swedbank har mer än tillräckligt för att klara sig.

– Styrelsen bedömer att banken redan mer än väl uppfyller de kommande kraven på kärnprimärkapital, skriver styrelsen i kallelsen till bankens bolagsstämma.

– Mot denna bakgrund är förslaget om ett återköpsbemyndigande motiverat som en av flera åtgärder för att ge styrelsen möjlighet att fortlöpande anpassa bankens kapitalstruktur till rådande kapitalbehov, fortsätter styrelsen.

Beskedet i samband med bokslutet var starkt, enligt de så kallade Basel 3-reglerna lyfte till 18,3 procent i fjärde kvartalet, upp från 15,4 procent ett år tidigare. Men Wolf tonade ned bilden och pekade på fortsatt osäkerhet kring kapitalreglerna och därför gick det inte att definiera att banken har för mycket pengar hette det då.

Det går bra för banken och man kan fråga sig om den snabba helomvändningen i frågan är ett försök från Swedbanks sida är ett försök att undvika kritik genom att dela upp beskedet om utdelning och återköp. Återköp ses som ett skatteeffektivt sätt att omfördela pengar från ett bolag till dess aktieägare. Bankerna har ofta använt sig av metoden och då har det handlat om återköp i miljardklassen. Men sedan finanskrisen i mycket begränsad skala.

Senaste gången Swedbank köpte tillbaka aktier 2011 fick banken hård kritik från bland andra finansminister Anders Borg.

images

Anders Borg Finansminister gillar inte att bankerna rosar sina ägare

Banken delade då ut 3 miljarder under våren men köpte sedan tillbaka aktier för drygt fem miljarder kronor. Sedan SvD Näringsliv uppmärksammat återköpen tvingades banken retirera från planerna.

 

– Det är egentligen två saker som påverkat oss att ta beslutet. De diskussioner som följt på era artiklar om våra återköp visar att vi inte riktigt lyckats med att nå ut med hur finansiellt stark banken är i dag. Sedan har situationen i Europa försämrats. Värdet av återköpen blir inte längre lika stort utan riskerar i stället att skada vårt varumärke, sade Michael Wolf i en intervju med SvD Näringsliv i samband med att banken avslutade sina återköp efter kritikerstormen.

Unknown-1

Michael Wolf vd Swedbank

Storleken på Swedbanks utdelning för 2013 har liksom de andra bankernas utdelningar också kritiserats av Borg. Wolf har motiverat utdelningen med att Swedbank har tillräckligt mycket kapital för att klara Riksbanken och Finansinspektionens stresstester samtidigt så finns det begränsade möjligheter att växa. Nordeas styrelse vill också ha mandat att köpa tillbaka aktier också för att kunna anpassa kapitalstrukturen. Det framgår av styrelsens kallelse till bolagsstämman. Men Nordeas styrelse är inte lika tydlig med budskapet att banken är överkapitaliserad.

Fler bloggar