Politik direkt

Lova Olsson

Lova Olsson

Kvinnor ratas när forskningsanslag fördelas. Nu agerar jämställdhetsminister Nyamo Sabuni (FP) mot de ”diskriminerande” strukturerna. De kvinnliga forskarnas kompetens måste tas tillvara, anser hon.

”Excellenta” forskare är liktydigt med män. Det konstaterade Delegationen för jämställdhet i högskolan i december förra året, efter att ha granskat miljardsatsningarna på starka forskningsmiljöer.

Av de 20 forskare som totalt sett har tilldelats de högsta summorna är 19 män, visar den uppmärksammade rapporten.
Slutsatsen att satsningarna ”i mycket ringa omfattning” kommit forskande kvinnor till del får nu regeringen att agera.

– Vi konstaterar att den högre utbildningen mer och mer domineras av kvinnor, men forskningsanslagen kommer inte alltid kvinnors forskning till del. Det är klart att vi värnar den fria forskningen, men det är också viktigt att ställa sig frågan om den har ett jämställdhetsperspektiv, säger jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP).

Jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP)

Idén om ”excellenta” forskare lanserade av förre utbildningsministern Thomas Östros, i forskningspropositionen 2001. Tanken är stärka svensk konkurrenskraft genom att ge forskare som är särskilt briljanta större anslag än tidigare.

Fram till 2014 fördelas drygt tio miljarder kronor till speciella excellensprogram. Men toppkvalificerade kvinnliga forskare sorteras bort, enligt Delegationen för jämställdhet i högskolan.

– Ska vi ha en forskning som håller toppklass har vi inte råd att inte ta tillvara de kvinnliga forskare som finns inom våra universitet och högskolor, säger Nyamko Sabuni.

Regeringen har därför beslutat att ge Högskoleverket i uppdrag att kartlägga uppföljningen av anslagen till lärosätena för forskning och forskarutbildning ur ett jämställdhetsperspektiv.

– Det här är ett första steg från regeringens sida att säga att det är bra om universitetsvärlden tar tillvara den kompetens som finns också hos kvinnor, säger Nyamko Sabuni.

– Utan att styra lärosätena och högre utbildning och forskning så tycker vi ändå att det åligger oss att lyfta goda exempel, och hoppas att universiteten är intresserade att använda sig av den kunskapen, och kanske omvärdera sina bedömningsprocesser och bedömningskriterier, fortsätter hon.

Vad beror det på att kvinnor får så liten del av excellenspengarna?

– Det vet jag inte exakt, det är därför vi gör denna översyn. Men i forskningssamhället finns det väl, precis som i övriga samhället, strukturer som är diskriminerande. Därför är det viktigt att vi hela tiden jobbar med jämställdhetsperspektivet, säger Nyamko Sabuni.

Om bloggen

Lova Olsson har bevakat inrikespolitik på SvD sedan valet 2002. Här bloggar hon om nyheter inom rikspolitiken.
Politik direkt-bloggen ska vara en snabb kanal för politiska nyheter. Här kan läsarna bland annat följa de senaste utspelen, förslagen och reaktionerna från politikerna i riksdagshuset och departementen.

Har du ett nyhetstips som du tror skulle passa till Politik direkt-bloggen? Mejla lova.olsson@svd.se

Arkiv

Fler bloggar