Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

Frihandeln har många fiender.

Nyss beslöt USAs senat med röstsiffrorna 52 – 45 att säga nej till president Obamas önskan om s k fast-track authority som skulle möjliggjort att han avslutade handelsavtalet TPP med 12 av länderna runt Stilla havet.

Presidenten har slagits hårt för detta avtal som skulle inneburit både ekonomiska och säkerhetspolitiska fördelar. Detta bakslag undergräver ytterligare förutsättningarna för det avtal mellan USA och EU som också förhandlas (TTIP-avtalet).

 

 

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar