Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

SEKO anar politiska påtryckningar. Vad det handlar om är ju politiska beslut.

SR:

Vattenfall presenterar nu planer på att stänga Ringhals 1 och 2. Anledningen är vikande lönsamhet och ökade kostnader.

På Ringhals är personalen besviken och säger att det känns surt. 

– Jag anar politiska påtryckningar – tydliga. De skatterna som läggs på oss i hela den här branschen just nu gör det närmast outhärdligt, säger Sekos representant Mårten Walfridsson till P4 Halland.

Ringhals 1 och 2 kan stängas mellan åren 2018 och 2020 istället för som tidigare sagts omkring 2025. Låga elpriser i kombination med ökade produktionskostnader är anledningen, enligt Vattenfall.

– Lönsamheten är sådan att vi inte kan motivera att köra dem fram till 2025, säger Vattenfalls vd Magnus Hall.

– Däremot kan vi säga att om vi inte skulle ha den här skatten på kärnkraften så skulle vi inte ha tagit det här beslutet idag, säger Magnus Hall. 

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar