Janerik Larsson
Som skåning har jag inga svårigheter förstå danska och ibland är det danska språket expressivt på ett tydliggörande sätt.
Politiken skriver idag om Margot Wallström:
Sveriges aktuelle kampagne for en plads i FN’s Sikkerhedsråd er kommet skidt fra start, efter at Wallströms åbenmundethed har bragt hendes land i modvind.
Ja det var en exakt sammanfattning.
Aftonbladet ger idag på nyhetsplats en intressant inblick i det klanteri som ligger bakom krisen. Varken Löfven eller Wallström är rutinerade i utrikespolitiska frågor.
En av tidningens källor är mycket pregnant om Wallströms användande av ordet ”medeltida”:
– Man använder inte ett sånt språkbruk inom diplomatin, även om man naturligtvis är tydlig med vad man tycker och att man står upp för mänskliga rättigheter. Det är bara för dåligt. Tyskarna har lyckats framföra samma typ av kritik men utan att få den här våldsamma reaktionen.