Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

Jag har just lyssnat på president Obamas State of Union-tal. Ett lysande tal, enligt min åsikt, men det kommer att kommenteras av många andra så jag ska nöja mig med en enda aspekt.

Jag skrev nyligen om USAs nationalism och fick ett antal mejl från läsare som enligt min åsikt förvirrats av Sverigedemokraternas tal om ”nationer”. Enligt deras resonemang är USA inte en nation och USA kan därför inte vara nationalistiskt. USA är ju uppbyggt av många olika invandrargrupper – alltså ”inte en nation”…..

Det är en så absurd föreställning att den kanske inte är värd att bemöta ?! Men jag gör det ändå.

Ingen som lyssnar till Obamas tal kan på allvar tror att USAs politik inte är nationalistisk.

Jag tror knappast någon europeisk statschef kan vara så entydigt nationalistisk som Obama i hans tal ikväll (amerikansk tid).

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar