Janerik Larsson
Jag bodde i Washington DC 1986 då James Buchanan tilldelades Nobelpriset i ekonomi för sitt arbete med public choice-teorin. Jag hade då i olika sammanhang tillfälle att möta Buchanan som då verkade på George Mason-universitetet utanför den amerikanska huvudstaden.
Mycket av arbetet med public choice utfördes tillsammans med Gordon Tullock och många – inte minst Tullock – blev överraskade över att de båda inte fick dela priset. Jag träffade Tullock efter offentliggörandet och minns väl hans oförståelse för den svenska kommitténs beslut.
City Journal, som ges ut av tankesmedjan Manhattan Institute, pläderar idag för att Tullock borde få Nobelpriset postumt. Ett skäl, som jag ser det, vore att uppmärksamma public choice som verkligen inte blivit en mindre betydelsefull analysmodell för dagens välfärdsstater.