Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

Kjell Albin Abrahamsons bok ”Låt mig få städa klart ! Om kommunister, kryptokommunister och antikommunister” är en nyttig valrörelseläsning.

Här finns exempelvis ett intressant och avslöjande kapitel om Jonas Sjöstedt som påstår sig aldrig ha kallat sig kommunist, men som däremot – som Abrahamson påpekar – i flera år var medlem i Kommunistisk Ungdom (KU) och detta före murens fall och Sovjetunionens upplösning.

”I riksdagen finns två partier som vill att Sverige lämnar EU: Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna, en snygg men föga överraskande samling.”

Författaren påminner om en granskning av V i EU-parlamentet då Sjöstedt satt där. Granskare var S-parlamentarikern Jan Andersson:

”I samarbete inom EU är Vänsterpartiet ett bakåtsträvande parti som har mer gemensmat med den politiska högern än mer vänstern.”

Han pekade i artikeln på att Vänsterpartiet nästan alltid  intog samma ståndpunkt som extremhögern.

Anderssons artikel på DN debatt hade rubriken: ”Avbryt samarbetet med V.”

Kanske fortsatt aktuellt ?

 

 

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar