Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

USA är präglat av en legalism som för en svensk ofta ter sig helt orimligt. När jag första gången kom till USA – i början av 70-talet – slog det mig att USA då tedde sig lika hårt regelstyrt och byråkratiskt som dåtidens Sovjet. Det har inte blivit bättre sedan dess. De år jag bott i USA har gett mig otaliga exempel på detta.

Därför tyckte jag det var det roande att i Wall Street Journal läsa en liten artikel om hur en amerikansk advokat strider om hur några ord från ett Shakespearedrama ska tolkas. Han protesterar mot  orden ”The first thing we do, let’s kill all the lawyers” som nu pryder en mugg som säljs på Shakespeare Theatre Companys presentbutik i den amerikanska huvudstaden. Advokaten hävdar att Shakespeare i själva verket gillade advokater.

WSJ påpekar att detta inte är det enda sammanhang där dessa ord dyker upp. De ses i sin amerikanska kontext som en sammanfattning av det man ogillar. Extremt höga arvoden, skadeståndsmål utan grund, den jakt på klienter som i USA kallas ambulance chasing osv. Citatet från Shakespeare har dykt upp i en text från Eagles och i Aron Sorkins TV-serie ”The Newsroom”. Enligt WSJ kan man spåra användning av frasen hundratals år bakåt i tiden.

To Kill or Not to Kill All the Lawyers? är den finurliga artikelrubriken.

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar