Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

När jag var reporter på Kvällsposten i slutet av 60-talet ägnade jag mig i samband med några val åt det valfusk som då uppdagades. Det handlade bland annat om hur personal på ålderdomshem  (som det hette då) i Malmö med omnejd såg till att åldringarna röstade ”rätt” (dvs rött).

Att se till att valhemligheten respekteras och att varje röst är ett uttryck för den röstandes egen vilja är att visa respekt för den mest grundläggande principen i en demokrati.

I detta avseende finns det stora brister i USA. Debatten om hur röstningsförfarandet ska gå till har pågått så länge jag kan minnas dvs sedan John F Kennedy blev president åtminstone delvis på grund av valfiffel i Chicago där även de döda i stor skala röstade.

Den amerikanska högern eftersträvar regleringar som förhindrar vänsterväljare att rösta. Den amerikanska vänstern eftersträvar inte ett hederligt valsystem utan motarbetar högerförslag – utan att förespråka lösningar som undviker röstfiffel. Underförstått är vänsterintresset att bibehålla en ordning som möjliggör fiffel – till dess fördel.

Det är en helt sorglig situation och någon lösning tycks inte finnas i sikte. Det finns ingen stark politisk aktör som verkar för en hederlig ordning.

En akademiker som uppenbart söker försvara den nuvarande dåliga ordningen skrev härom dagen i Washington Post:

http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2014/08/06/a-comprehensive-investigation-of-voter-impersonation-finds-31-credible-incidents-out-of-one-billion-ballots-cast/

 

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar