Larsson läser

Janerik Larsson

Janerik Larsson

Det akademiska året 1973 – 74 var jag Professional Journalism Fellow på Stanford University i Kalifornien. Från den amerikanska östkusten trängde efterhand nyheterna från den politiska och juridiska processen kring inbrottet i det demokratiska partiets högkvarter i Watergate-komplexet i centrum av Washington DC fram till östkusten. Det tog ett bra tag innan västkustmedia på allvar började följa den process som ledde till att president Richard Nixon avgick den 9 augusti 1974 strax efter att jag återvänt till Sverige. För mig var det en tid jag aldrig kommer glömma.

Skandalen kring Watergate är förmodligen bara historia för många av SvD-läsarna. För oss som minns denna fascinerande historia kan jag idag berätta att garaget där Watergateavslöjarna Bob Woodward och Carl Bernstein (från Washington Post) fick den avgörande informationen om Nixon-administrationens skurkstreck från den hemliga läckan Deep Throat (FBIs näst högste chef Mark Felt) nu ska rivas.

http://online.wsj.com/articles/watergate-parking-garage-to-be-torn-down-1402874716

Jag rekommenderar filmen ”Alla presidentens män” från 1976 där Robert Redford (som spelar Woodward) träffar Deep Throat (spelad av Hal Holbrook) i just detta garage.

Än så länge är garaget utmärkt som ett viktigt historiskt minnesmärke. Undras om det får stå kvar….

Om gästbloggen

Janerik Larsson är gästbloggare hos SvD Ledare. Han är skribent, författare och journalist, verksam i Stiftelsen Fritt Näringsliv och pr-byrån Prime. Bloggar om svensk politik och har en internationell utblick mot främst brittiska och amerikanska medier.
Åsikter är hans egna.
Fler bloggar